دسته: اجتماعی

“اول دبیرستان” از مقاطع تحصیلی حذف شد

علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش صبح امروز در نشست مشترک استانداران که در سالن پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به آمار ثبت نام دانش‌آموزان در سامانه «سناد» اظهار داشت: تا روز گذشته بیش از ۱۲ میلیون دانش‌آموز در شبکه سناد ثبت‌نام کردند که پیش‌بینی ما این است این تعداد به ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برسد.

وی افزود: آمار ثبت نامی دیروز ما نسبت به سال گذشته در سامانه سناد ۴۰۰ هزار نفر بیشتر بوده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال قریب به ۹۸۰ هزار نفر نیروی انسانی آموزش و پرورش در ۱۰۵ هزار مدرسه در ۷۵۰ منطقه آموزشی تحت پوشش قرار خواهند گرفت، گفت: امسال ما از وضعیت بسیار خوبی در بازگشایی مدارس برخوردار هستیم.

فانی به توسعه فضای آموزشی اشاره کرد و گفت: از فروردین تا مهر امسال حدود ۱۳۰۰ مدرسه با ۸ هزار کلاس و ۳۵۰ هزار دانش‌آموز اضافه خواهند شد.

وی همچنین به آمار کتاب‌های چاپ شده اشاره کرد و گفت: امسال ۱۳۰ میلیون جلد کتاب چاپ و در حال توزیع است.

وزیر آموزش و پرورش مهمترین رکن نظام تعلیم و تربیت را معلم دانست و گفت: قرار است امسال به افزایش نیروی انسانی در آموزش و پرورش بپردازیم و معتقدیم که هر چه در تامین و انگیزه نیروی معلم کار کنیم کم است.

فانی تاکید کرد: ساماندهی و بهسازی نیروی انسانی اولویت اول در آموزش و پرورش است.

وی به ساختار وظایف کمیته‌های استانی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۳، ۲۵ هزار نفر از پرسنل آموزش و پرورش بازنشسته شدند که طبق بررسی‌های ما امسال نیز حدود ۳۸ هزار نفر از پرسنل آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: از زمانی که بنده به عنوان سرپرست در آموزش و پرورش انتخاب شده‌ام تا به امروز یک نفر نیرو به آموزش و پرورش اضافه نکرده‌ام.

فانی با اشاره به ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش گفت: با این امر حدود ۱۰۰ میلیارد تومان در آموزش و پرورش صرفه‌جویی کردیم.

وی در ادامه به ارتقای مدیریت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: نقش مدیران مدارس در این خصوص بسیار مهم و حساس است و حدود ۵ هزار و ۷۰۰ مدرسه در طرح تعالی مدیریت مدرسه قرار گرفته است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تغییر نظام آموزشی در دوره متوسطه گفت: امسال در دبیرستان‌ها کلاس اول نداریم و سال آینده نیز دوم دبیرستان را حذف خواهیم کرد و طی سال‌های بعد نیز از نظام گذشته خارج خواهیم شد ضمن اینکه امسال متوسطه ۲ دارای ۳ پایه خواهد بود و به این ترتیب یک چهارم نیروی انسانی مازاد هستند که به مقاطع ابتدایی منتقل خواهند شد.

فانی در ادامه به طرح امتیازبندی معلمان اشاره کرد و افزود: براساس امتیاز جابه جایی معلمان را انجام داده‌ایم که امسال خوشبختانه این موضوع با حداقل مشکلات انجام شد.

وی تصریح کرد: سیاست ما برای تامین نیروی انسانی از بوم برای بوم است که از دو سال پیش آن را آغاز کرده‌ایم.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه به طرح رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و گفت: آئین‌نامه این طرح به تصویب رسیده و حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد احکام معلمان صادر شده است.

فانی در پایان به سیاست توسعه مقطع پیش‌دبستانی در مناطق محروم و دو زبانه الفبایی اشاره کرد و گفت: سال گذشته حدود ۳۸ درصد پیش‌دبستانی‌ها را در این مناطق به رقم ۵۵ درصد رساندیم که ۱۵ درصد رشد داشته است.

برچسب‌ها:

«فیلترینگ» وزارت بهداشت بر آبهای معدنی مشکوک

ماجرای «روغن پالم» در حال تکرار است. وزارت بهداشت سال گذشته موفق شد با حساس کردن رسانه‌ها و مردم درباره مضرات روغن پالم و پیگیری‌های قانونی، این مشکل بهداشتی را تا حدی برطرف کند.

اکنون اما توقف تولید آب معدنی «دماوند» که یکی از معروفترین برندهای کشور است، خبرساز شده است.

  حکم قضایی برای شرکت متخلف

در همین زمینه مدیرکل بازرسی و نظارت سازمان غذا و دارو در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: تولید آب معدنی «دماوند» به علت رعایت نکردن قوانین و ضوابط سازمان غذا و دارو و عدم تمکین به مقررات در جهت سالم سازی فرآورده و به دلیل تخلفات پیاپی با حکم قضایی متوقف شده است.

دکتر بهروز جنت،  تأکید کرد: تمامی شرکتهای تولید کننده آب معدنی و آب آشامیدنی زیر ذره بین نظارتی سازمان غذا و دارو قرار دارند و هم اکنون در بازار هیچ آب معدنی آلوده‌ای وجود ندارد.

مدیرکل بازرسی و نظارت سازمان غذا و دارو افزود: منشأ املاح آب، عناصر موجود در لایه‌های مختلف زمین است که آب چشمه از آنها عبور می‌کند و از لحاظ زمین‌شناسی و غذایی سالم است. این آب از سطح یکسانی از محتوای املاح معدنی خاص، عناصر کمیاب و دیگر ترکیبات برخوردار بوده و مواد معدنی جداگانه به آب اضافه نمی‌شود.

این در حالی است که طی دو هفته گذشته خبرهای پلمب و توقیف شماری از تولیدکنندگان آب معدنی، مصرف کنندگان را نسبت به مصرف این فرآورده‌ها نگران کرده بود.

  بی‌توجهی به رفع آلودگی میکروبی

هفته گذشته نیز معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام نام یکی از شرکتهای متخلف تولید آب معدنی از مردم خواست از مصرف آب معدنی «دماوند» پرهیز کنند و تاکید کرد: این شرکت به دلیل بی‌توجهی به رفع آلودگی میکروبی و توقف تولید با حکم قضایی مورد پیگرد قانونی است.

دکتر رسول دیناروند، در خصوص تخلف شرکت آب معدنی دماوند که به صدور حکم قضایی و پلمب این شرکت منجر شد، گفت: با اینکه شرکت تخلفش را پذیرفته بود و باید تولید و توزیع تا رفع نقایص متوقف می‌شد، متاسفانه علاوه بر بی‌توجهی به دستور پلمب و توقف فعالیت، شرکت آب معدنی دماوند به تخلف خود ادامه داد و اقدام به توزیع محصولات غیر سالم خود در بازار کرده است.

به گفته دیناروند، بازرسان متوجه شدند این شرکت به تولید محصول و تخلف دیگری در تغییر تاریخ تولید آب معدنی‌ها دست زده است که کاری غیر قانونی بود.

  برخورد قانونی با فرآورده‌های غیرقانونی

در همین حال دکتر جنت در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: در ادامه تاکیدهای وزیر بهداشت برای سالم سازی محصولات غذایی، دستور العملی تهیه شده و با محوریت سازمان غذا و دارو به همه دانشگاه‌ها اعلام شده است تا در صورت همکاری نکردن احتمالی شرکتها، با حمایت قوه قضاییه و مجتمع جرایم غذایی با واحدهای تولیدی و توزیعی متخلف برخورد شود.

به گفته وی، با توجه به دستور مقام عالی وزارت بهداشت نسبت به بررسی آبهای معدنی و نیز اقدامهای مؤثر سازمان غذا و دارو نسبت به جمع آوری و توقف خط تولید برندهای آلوده، این اقدام در اولویت برنامه‌های این سازمان قرار گرفته است، اگرچه اکنون همه آبهای معدنی موجود در بازار سالم هستند.

  مردم موارد مشکوک را گزارش کنند

مدیرکل بازرسی و نظارت سازمان غذا و دارو از مردم خواست موارد مشکوک در حوزه مواد غذایی و آشامیدنی را به وزارت بهداشت اطلاع دهند. وی تأکید کرد: اطلاع‌رسانی در موضوع سلامت جامعه و مردم در اولویت کار ماست و با کسانی که کوچکترین تخلفی داشته باشند بشدت برخورد می‌شود. ما از مردم نیز انتظار همکاری و گزارش موارد خلاف یا مشکوک را داریم.  وی درباره چگونگی تماس مردم برای حضور بازرسان این سازمان گفت: تلفنهای دانشگاه‌های علوم پزشکی و نهادهای نظارتی برای دریافت اطلاعات مردمی در اختیار آنان است و تلفن ۶۱۹۲۷۰۰۰ و ۶۶۴۶۷۴۹۴ مدیریت اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی نیز به صورت مستمر تماسهای افراد را ثبت و به بازرسان وزارت بهداشت ارجاع می‌دهد.

  آب معدنی گوارا فقط از چشمه

مدیرکل بازرسی و نظارت سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: ما بر همه برندهای موجود نگاه نظارتی داریم و هم اکنون محصولات موجود در بازار همه سالم و قابل استفاده هستند، اما مردم باید به برچسب‌های روی محصولات توجه کنند و اگر آب معدنی خوب می‌خواهند به نوع چشمه و منبع آب طبیعی توجه کنند، چون آب معدنی گوارا فقط از چشمه تهیه می‌شود، در غیر این صورت، آب بسته‌بندی شده، با آب لوله کشی شهری تفاوت ندارد.

  جوابیه می‌دهیم!

 در همین حال خانم حقی، رئیس بازاریابی و فروش شرکت آب معدنی «دماوند»، با تأیید نظارتهای بازرسان سازمان غذا و دارو از این شرکت، به خبرنگار ما گفت: در این زمینه توضیحاتی به بازرسان این سازمان داده شد و نمونه‌های مورد نظر ارایه گردید، اما برای تنویر افکار عمومی توضیحی در حال تهیه است که بزودی از طریق رسانه ملی و نیز جراید منتشر خواهد شد.

برچسب‌ها:

«شکوفه‌ها» در سایه امام مهربانی به استقبال مهر رفتند

و برای اینکه سرباز خوبی برای امام زمان (عج) باشم از تو یاری می‌خواهم.

شور و ولوله دانش آموزان در رواق دارالولایه صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر امام رضا (ع) نمی‌گذارد مجری، به صورت رسمی حرف بزند. جشن شکوفه‌هاست و دانش آموزان پر انرژی در روشنای معنوی رواق، پراکنده شده‌اند.

اینجا هیچ چیز رسمی و مدرسه‌ای نیست. دانش آموزان، گل به دست با نظم و ترتیب در ردیفهای تعیین شده آرام گرفته‌اند.

  اهدای گل به حضرت رضا (ع)

روز اول سال تحصیلی، برای اولی‌های نظام آموزشی کشور است و ۴۰۰ دانش‌آموز دختر و پسر کلاس اولی به نمایندگی از یک میلیون و ۳۵۰ هزار دانش آموز ابتدایی ورودی ۹۴کشور در جشن شکوفه‌ها، با اهدای گل به آستان ملکوتی حضرت امام رضا (ع) سال تحصیلی خوبی را برای همکلاسی‌هایشان در تمام دبستانهای کشور آرزو می‌کنند.

شکوفه‌های کلاس اولی در صمیمانه‌ترین جمع دانش آموزی به میزبانی خادمان بارگاه ملکوتی آستان قدس رضوی به همراه مربیان، معلمان، مدیران مدارس و مسؤولان آموزش و پرورش در رواق دارالهدایه شرکت کرده‌اند.

اجرای مراسم فرهنگی و معنوی و سرود‌های کودکانه و تواشیح در گروه‌های تشکیل شده از سوی مدارس این برنامه ها را زیباتر کرده و جوایز و بسته‌های فرهنگی و متبرک از سوی مسؤولان آستان قدس به این دانش آموزان اهدا می‌شود.

  کلاس اول مدرسه بهشت

 گرچه هنوز برخی دانش آموزان نگرانی دارند و چند نفر از آنها گریه می‌کنند، اما امنیت معنوی و فضای ملکوتی حاکم بر حرم مطهر، همه را در پناه آقا امام رضا(ع) قرار داده است. در اینجا بوی یک مدرسه بهشتی را حس می‌کنی که کلاس اولش درس معرفت و معنویت می‌دهد.

مجری با همراهی دانش آموزان می‌خواند؛ «السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا یا ضامن آهو» و بچه‌ها یکصدا جواب می‌دهند و در ادامه یکصدا صلوات خاصه امام رضا (ع) زمزمه می‌کنند: «اللهّمَ صَلِّ عَلی عَلی بنْ موسَی الرّضا المرتَضی، الامامِ التّقیِّ النّقی…

  میثاق دانش آموزان با امام‌رضا(ع)

دانش آموزان با صلوات خاصه در حرم امام رضا(ع) با عالم آل محمد (ص) میثاق می‌بندند که همیشه در درس و تربیت کوشا باشند و برای بهترین شاگرد بودن در مدرسه ولایت آل پیامبر گرامی اسلام(ص) تلاش کنند.

 بهترین درس بندگی را دختر کوچولوی کلاس اولی به ما می‌دهد که با چادر نماز گلدار و روبان صورتی و مقنعه زیبایش رو به قبله دستهایش را به دعا برداشته است. گرچه نمی‌دانم از خدا چه می‌خواهد، اما در حالی که نگاه نگرانش به مادرش در آن سوی رواق است با امام مهربانی‌ها راز دل می‌گوید و با دستهای کوچکش عشق را معنا می‌کند.

 دخترک دیگری در حالی که شاخه گلی را در دست گرفته با دست دیگرش رو به آسمان به سبک کودکانه خودش دعا می‌کند. وقتی به طرفش می‌روم و می‌خواهم خودش را معرفی کند فقط می‌گوید: «اسمم نازنین زهرا است». می‌گویم برای چه کسی گل آورده‌ای و او پاسخ می‌دهد: «برای امام رضا (ع) که خیلی مهربونه».

  برای دانش‌آموزان یمن و فلسطین دعا می‌کنیم

سراغ پسر دانش آموز دیگری که گریه می‌کند می‌روم. پس از نوازش و دوست شدن دلیل ناراحتی و بی‌تابی‌اش را می‌پرسم. می‌گوید: «مامانمو می‌خوام. منو ببرین پیش مامانم». می‌گویم مگه حرم امام رضا (ع) رو دوست نداری؟ می‌گوید «چرا، ولی من دوست دارم با مامانم برم مدرسه، ولی نمی‌ذارن. به اونا بگین من مامانمو می‌خوام».

پسر شلوغ و پر شر و شوری را می‌بینم که مرتب سر به سر بغل دستی‌هایش می‌گذارد. از او می‌پرسم آقا پسر، اسمت چیه؟ می‌گوید: ناصر ضمیری. می‌گویم؛ چرا اومدین حرم امام رضا (ع) مگه امروز قرار نیست برین مدرسه؟ می‌گوید: «چرا اما باید امروز از امام رضا (ع) برای موفقیتمون کمک بخواهم و برای بچه‌های فلسطین و یمن دعا کنیم. برای همین اومدیم حرم.»

  آموزش سبک زندگی دینی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در این آیین می‌گوید: این دانش آموزان با ورود به مدرسه مهمترین مرحله زندگی خود را آغاز می‌کنند و با پیروی از امام مهربانمان، سبک زندگی دینی را در پیش می‌گیرند.

به گفته دکتر حسینی، این حضور معنوی فرصتی است تا دانش آموزان، علم، اخلاق و سیره ائمه اطهار (ع) را در کنار آموختن سواد در آموزشگاه‌هایشان آغاز نمایند.

برچسب‌ها: