دسته: سیاسی

ربیعی دو کارته شد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی علی ربیعی که در پاسخ به سوال فاطمه آلیا در مورد علت عدم توجه به معلولان و اجرا نشدن قانون‌های مربوط به این طرح سخن می‌گفت،‌ نتوانست نمایندگان را قانع کند و در نهایت با رأی نمایندگان علی ربیعی دوکارته شد.

برچسب‌ها:

پرسش مهر روحانی از دانش آموزان چیست؟

حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم بازگشایی سال جدید تحصیلی ۹۵-۹۴ خطاب به دانش‌آموزان گفت: شما می دانید ما دو بهار داریم یک بهار در آغاز فروردین است که آن بهار، بهار طبیعت است و بهار دوم، اول مهر است که این بهار، بهار علم، اندیشه، مدرسه، دانشگاه و یاد گرفتن است.

وی افزود: بهار مهر، بهار اولین تماس با همکلاسی‌ها بعد از چند ماه تعطیلات است. آغاز زندگی شکوهمند علم و دانش در کنار معلمان است.

روحانی ادامه داد: گل مهر از گل فروردین زیباتر و معطرتر است و برای همه ما دل انگیز است.

وی با بیان اینکه بهترین محیط باید محیط مدرسه و علم باشد، گفت: شما دانش‌آموزان فقط به مدرسه نیامده اید که کتاب درسی بخوانید. دبستان باید محیط شناخت شما از کشور و جهان باشد. فکر کنید آینده زندگی تان را چگونه بسازید.

رئیس جمهور خطاب به دانش‌آموزان با تاکید بر اینکه باید از همه چیز سئوال کنید، گفت: کلید پیشرفت علم و ترقی، سئوال است. هیچ وقت از سئوال کردن خجالت نکشید و همکلاسی‌ها نیز یکدیگر را به خاطر سئوال کردن مورد استهزاء و تمسخر قرار ندهند.

وی افزود: سئوال کنید و بپرسید چرا این گونه است؟ چرا ما باید درس بخوانیم؟ چرا اول سال تحصیلی این‌گونه است؟ چرا محیط زیست این‌گونه است، همه جا ایده بدهید.

رئیس جمهور با بیان اینکه دانش‌آموزان با سئوال می‌توانند جامعه‌شان را بهتر بشناسند، گفت: با سئوال می‌توانید محیط زیست و زندگی عادی‌تان را در جامعه بهتر بشناسید و برای زندگی‌تان بهتر برنامه‌ریزی کنید.

روحانی با تاکید بر اینکه دولت، مسئولان و همه کشور برای آینده شما دانش‌آموزان است، گفت: امروز که ما شما را می بینیم دو دهه بعد یعنی ۲۰ سال آینده متخصص کاردان، پزشک ماهر، هنرمند و ادیب خلاق شده‌اید و هر کدام شغلی را باید به عهده بگیرید و آن شغل را به بهترین نحو انجام دهید.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه چیز در گرو علم و دانش است، گفت: باید از فرصت مدرسه به بهترین وجه استفاده کنید و بدانید خدمت شما به کشور از همین سئوال کردن‌ها و گفتگو کردن‌ها به وجود می‌آید؛ لذا این فرصت را قدر بدانید که بهترین سالهای زندگی‌تان است.

وی با بیان اینکه امسال ۱۳ میلیون دانش آموز در کلاس درس حاضر می‌شوند و درس و مشق خود را آغاز می‌کنند، گفت: همه باید بدانید که با تلاش بزرگی که دیپلمات‌های ما انجام دادند، با پیروزی هسته‌ای فضای جدیدی پیش‌روی ملت و کشور ما قرار گرفته است و غل‌و‌زنجیرهای تحریم که به دست و پای اقتصاد کشیده شده بود، باز خواهد شد و منتظر آن در هفته‌ها و ماه‌های آینده هستیم.

روحانی افزود: فضای جدید برای استفاده از امکانات کشور و رشد بیشتر است.

وی با بیان اینکه نباید هیچ‌وقت از شرایط فعلی راضی باشید، گفت: همیشه باید دنبال شرایط بهتر باشید.

رئیس جمهور با اشاره به پرسش مهر امسال گفت: پرسش مهری که من امسال از شما دانش‌آموزان جدید که سرمایه اصلی کشور هستید دارم، این است که بعد از انجام توافق هسته‌ای با ۶ قدرت بزرگ دنیا چه فرصت‌های تازه ای پیش‌روی ما از لحاظ علمی، فناوری، دانش، محیط کار، اقتصاد، روابط با همسایگان و دنیا و همچنین شرایط بهتر زندگی گشوده خواهد شد.

روحانی در ادامه سئوال خود پرسید: فرصت پیش‌روی ما برای حل مشکلاتی از جمله محیط زیست، آب، اشتغال جامعه و جوانان بعد از پایان تحریم‌ها در ماه‌های آینده چیست و چگونه باید از این فرصت به بهترین وجه استفاده کنیم.

برچسب‌ها:

سرانگشت توطئه استکبار جهانی در حوادث گریه‌آور منطقه دیده می شود/فرصت برائت یکی از گویاترین مناسک سیاسی حج است

به گزارش قدس آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری،ایشان همچنین با اشاره به حادثه تلخ درگذشت تعدادی از حاجیان در مسجد الحرام، و مسئولیت سنگین تأمین امنیت ضیوف الرحمان تأکید کردند: عمل به این تعهد و ادای این مسئولیت، خواسته ی قطعی ماست.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که صبح امروز (چهارشنبه) از سوی حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست زائران ایرانی در صحرای عرفات قرائت شد، به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
و الحمد لله ربّ العالمین، و الصّلاة و السّلام علی سیّد الخلق اجمعین محمّد و آله الطّاهرین و صحبه المنتجبین و علی التّابعین لهم باحسان الی یوم الدّین.

و سلام بر کعبه ی شریف، پایگاه توحید و مطاف مؤمنان و مهبط فرشتگان؛ و سلام بر مسجدالحرام و عرفات و مشعر و منا؛ و سلام بر دلهای خاشع و زبانهای ذاکر و چشمهای به بصیرت گشوده و اندیشه های به عبرت راه یافته؛ و سلام بر شما حج گزاران سعادتمند که توفیق لبّیک گویی به فراخوان الهی یافته و بر سر این سفره ی پُرنعمت نشسته اید.

نخستین وظیفه، تأمّلی در این لبّیک جهانی و تاریخی و همیشگی است: اِنَّ الحَمدَ وَ النِّعمَةَ لَکَ وَ المُلکَ، لا شَریکَ لَکَ لَبَّیک؛(۱) همه ی ستایشها و سپاسها از آنِ او، همه ی نعمتها از سوی او، و همه ی مُلک و قدرت متعلّق به اوست. این است نگاهی که به حج گزار در آغازین گامِ این فریضه ی پُرمغز و پُرمعنا داده میشود و ادامه ی این مناسک، هماهنگ با آن، شکل میگیرد و آنگاه همچون تعلیمی ماندگار و درسی فراموش نشدنی در برابر او گذاشته و تنظیم برنامه ی زندگی بر پایه ی آن، از او خواسته میشود. فرا گرفتنِ این درس بزرگ و عمل به آن، همان سرچشمه ی بابرکتی است که میتواند زندگی مسلمانان را طراوت و حیات و پویایی بخشد و آنان را از گرفتاری هایی که بدان دچارند -در این دوران و در همه ی دورانها- برَهاند. بُت نفسانیّت و کبر و شهوت، بت سلطه جویی و سلطه پذیری، بت استکبار جهانی، بت تنبلی و بی مسئولیّتی، و همه ی بتهای خوارکننده ی جانِ گرامی انسانی، با این غریو(۲) ابراهیمی -آنگاه که از عمق دل برآید و برنامه ی زندگی شود- شکسته خواهد شد و آزادی و عزّت و سلامت، به جای وابستگی و سختی و محنت خواهد نشست.

برادران و خواهران حج گزار از هر ملّت و هر کشوری، در این کلمه ی حکمت آموز الهی بیندیشند و با نگاه دقیق به گرفتاری های دنیای اسلام بویژه در غرب آسیا و شمال آفریقا، برای خود با توجّه به ظرفیّتها و امکانات شخصی و محیطی، وظیفه و مسئولیّتی تعریف کنند و در آن بکوشند.

امروز سیاستهای شرارت آمیز آمریکا در این منطقه -که مایه ی جنگ و خونریزی و ویرانی و آوارگی و نیز فقر و عقب ماندگی و اختلافات قومی و مذهبی است- از یک سو، و جنایتهای رژیم صهیونیستی -که رفتار غاصبانه در کشور فلسطین را به نهایتِ درجه ی شقاوت و خباثت رسانیده- و اهانت مکرّر به حریم مقدّس مسجدالاقصی و لگدکوب کردن جان و مال فلسطینیان مظلوم از سوی دیگر، مسئله ی اوّلِ همه ی شما مسلمانان است که باید در آن بیندیشید و تکلیف اسلامی خود را در برابر آن بشناسید. و علمای دینی و نخبگان سیاسی و فرهنگی وظیفه ای بس سنگین تر دارند که متأسّفانه غالباً مورد غفلت آنان است. علما به جای برافروختن آتش اختلافات مذهبی، و سیاسیّون به جای انفعال در برابر دشمن، و نخبگان فرهنگی به جای سرگرمی به حاشیه ها، درد بزرگ دنیای اسلام را بشناسند و رسالت خود را که در پیشگاه عدل الهی، مسئول ادای آنند پذیرا گردند و از عهده ی آن برآیند. حوادث گریه آور در منطقه -در عراق و شام و یمن و بحرین- و در کرانه ی غربی و غزّه و در برخی دیگر از کشورهای آسیا و آفریقا، گرفتاری های بزرگ امّت اسلامی است که سَرانگشت توطئه ی استکبار جهانی را در آن باید دید و به علاج آن اندیشید؛ ملّتها باید آن را از دولتهای خود بخواهند و دولتها باید به مسئولیّت سنگین خود وفادار باشند.

و حج و اجتماعات پُرشکوه آن، برترین جایگاه ظهور و تبادل این تکلیف تاریخی است؛ و فرصت برائت که باید با شرکت همه ی حج گزاران از همه جا مغتنم شمرده شود، یکی از گویاترین مناسک سیاسی در این فریضه ی جامع الاطراف است.

امسال حادثه ی تلخ و خسارت بار مسجدالحرام، کام حاجیان و ملّتهای آنان را تلخ کرد. درست است که درگذشتگان این حادثه که در حال نماز و طواف و عبادت به دیدار حق شتافتند، به سعادتی بزرگ دست یافته و در حریم امن و رعایت و رحمت الهی آرمیده اند ان شاءالله -و این تسلّایی بزرگ برای بازماندگان آنها است- ولی این نمیتواند از سنگینیِ مسئولیّت کسانی که متعهّد امنیّت ضیوف الرّحمانند بکاهد. عمل به این تعهّد و ادای این مسئولیّت خواسته ی قطعی ما است.

والسّلام علی عبادالله الصّالحین

سیّدعلی خامنه ای
۴ ذی الحجّة ۱۴۳۶
۲۷ شهریور ۱۳۹۴

۱) کافی، ج ۴، ص ۳۳۵
۲) خروش